phone

تلفن تماس 03132360074

Location

ایران ، اصفهان خيابان خيام، كوي نهر فرشادي 23 مجتمع آموزشي ابابصير

آخرین مطالب وبلاگ

 

۱۵ اکتبر‍ مصادف با ۲۳ مهر ماه روز عصای سفید

۱۵ اکتبر‍ مصادف با ۲۳ مهر ماه روز_جهانی_عصای_سفید فرصتی برای #برابری و #دسترس‌پذیری_همگانی نکاتی چند در خصوص شناخت شهروندان با آسیب بینایی بخوانید و نشر دهید

۱۵ اکتبر‍  مصادف با ۲۳ مهر ماه

روز_جهانی_عصای_سفید فرصتی برای #برابری و #دسترس‌پذیری_همگانی

نکاتی چند در خصوص شناخت شهروندان با آسیب بینایی بخوانید و نشر دهید:

 

 ١. شهروندان با آسیب بینایی را با کلماتی چون #روشندل و #کور خطاب نکنید. آسیب دیدگان بینایی واژه #نابینا را که هیچگونه تعارف و تحقیری در آن نیست، می‌پسندند.

 

 ۲. عصای سفید نماد استقلال افراد نابینا است. از آن رو  (۱۵ اکتبر) به عنوان روز جهانی عصای سفید نام گذاری شده است

 

٣. قانون عصای سفید از ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۶ در ایران اجرایی شده است. بر اساس این قانون رانندگان موظف هستند در صورت نزدیک شدن به فرد استفاده کننده از عصای سفید توقف کرده و سپس به حرکت خود ادامه دهند. در غیر این صورت راننده متخلف با جریمه مواجه خواهد شد.

 

 ۴. چنانچه فرد نابینایی را دیدید و احساس کردید که نیاز به راهنمایی دارد، نیاز به راهنمایی را از وی جویا شوید، سپس اقدام به راهنمایی کنید و در صورت اعلام عدم نیاز بر این امر اصرار نکنید.

 

 ۵. برای راهنمایی یک فرد نابینا از گرفتن عصای سفید وی پرهیز کنید و بازوی خود را در اختیار وی بگذارید.

 

 ۶. افراد نابينا قادر به ارتباط گرفتن و تعامل به آسانی همچون سایر شهروندان هستند. از اینرو به هنگام صحبت مستقیما با خود آنان صحبت کنید نه با همراه فرد نابینا۔

 

 ۷. بدون اطلاع وسایل فرد نابینا را جابجا نکنید.

 

 ۸. به هنگام صرف غذا با فرد نابینا موقعیت وسایل و خوراکی ها را برای وی تشریح کنید.

 

 ۹. هنگامی که در میان جمع می خواهید با یک فرد نابینا صحبت کنید؛ با اسم وی را مورد خطاب قرار دهید تا متوجه شود که روی سخنتان با ایشان است.

 

 ۱۰. خط مورد استفاده نابینایان بریل نام دارد و این افراد می‌توانند با استفاده از نرم‌افزارهای صفحه خوان به راحتی از رایانه و تلفن همراه استفاده کنند.

 

۱۱. افراد نابینا در صورت دسترس پذیری و مناسب سازی فضاهای شهری و مجازی به آسانی قادر به انجام امور روزمره خویش بدون کمک دیگران هستند.

 

 ۱۲. نابینایان همچون سایر شهروندان می توانند تحصیل و کار کنند، به تفریح و ورزش بپردازند و تشکیل زندگی دهند. امروزه شاهد موفقیت های چشم گیر این قشر  در عرصه‌های گوناگون علمی فرهنگی اجتماعی و ورزشی هستیم.

 

۱۳-. مهمترین خواسته افراد دارای معلولیت به خصوص افراد نابینا و کم بینا از مسئولین و مردم، احترام  به قانون  است. بدیهی است در سایه عمل به قوانین به خصوص قوانین  مربوط به حمایت از افراد معلول، این قشر  می توانند ضمن برخورداری از حقوق اجتماعی به طور مساوی با دیگر اقشار جامعه، در عرصه های مختلف اجتماعی حضوری فعال ، موثر و موفق داشته باشند.

 

 

آدرس صفحه هات مجازی موسسه آموزشی ابابصیر را در اینستاگرام دنبال کنید.

https://www.instagram.com/ababassir1348?r=nametag

https://www.instagram.com/ababassir_institute?r=nametag

شما هم به ما بپیوندید.‌